NASOH Annual Conference
From the Rivers to the Oceans:
Inland Maritime History and the Nexus of Fresh and Salt Water
St. Charles, Mo
20-23 May, 2018

Program

Sunday, May 20
3:00 – 5:30 Registration

Monday, May 21
8:00 – 12:00 Registration
8:30 – 9:00 Opening remarks
9:15 – 10:45 Breakout Session 1

Panel 1:
By the Brackish Waters: Visiting and Interpreting Coastal Landscapes
Chair: William B. Lees, Florida Public Archaeology Network
Comment: Laura Clark, Florida Public Archaeology Network

“Invalids, Pleasure Seekers, and Wreckers: The Brackish Origins of American Beach Tourism and Recreation”
Jamin Wells, University of West Florida

“Promoting Pirates Along Santa Rosa Sound”
Mike Thomin, Florida Public Archaeology Network

“Promoting Cultural Tourism through Maritime Cultural Landscape”
Sorna Khakzad, University of West Florida
Laura Clark, University of West Florida

“Connecting Rivers, Sea, and Land: Panhandle National Maritime Heritage Area”
Sorna Khakzad, University of West Florida
Mike Thomin, Florida Public Archaeology Network

Panel 2:
The Presence of the Past: Maritime Places, Pirates, and ‘Pendages
Chair: Michael Verney, Library Company of Philadelphia

“The Leg I Left Behind Me…All on the Plains of Mexico”
Marti Klein, California State University Fullerton

“Piracy Through the Ages: Looking to the Past for Modern Solutions”
Elizabeth Nyman, Texas A&M—Galveston

“Mother Mother Ocean: Utilizing an Online Educational Platform to Connect Audiences with Research Regarding the Gulf of Mexico”
Amy Mitchell-Cook, University of West Florida

“A Walk on the Waterfront: Interpreting Pensacola’s Maritime Heritage for Passersby”
Della Scott-Ireton, Florida Public Archaeology Network

10:45 – 11:00 Break
11:00 – 12:15 Breakout Session 2

Roundtable: Underwater Archaeology on Lakes and Rivers: Methods,
Practice, Projects

Moderator: Alicia Caporaso, Bureau of Ocean Energy Management
Panelists: Allison Fields, University of Oklahoma
William Lees, Florida Public Archaeology Network
Michael C. Tuttle, Independent Scholar

12:15 – 1:00 Travel to Great Rivers Museum
1:00 – 2:00 Catered lunch at the museum
2:00 – 4:00 Tour the museum on your own
4:00 – 5:00 Presentation on steamboat Montana – Annalies Corbin and reception
5:00 – 5:30 Travel to hotel

Tuesday, May 22
8:00 – 12:00 Registration
8:30 – 10:00 Breakout Session 3

Panel 3
Indigenous Waters: The Place and Power of the Maritime among Native
Peoples
Chair: Jamin Wells, University of West Florida

“The Submerged Cypress Forest and the Paleolandscape of the Gulf of Mexico”
Alicia Caporaso, Bureau of Ocean Energy Management

“A Watery Refuge: The Role of Bodies of Water in Taino Cosmology and Rebellion”
Erin W. Stone, University of West Florida

“Networks of Water: Exploring a Native American Maritime Cultural
Landscape in the Late Eighteenth Century”
T. Kurt Knoerl, Georgia Southern University—Armstrong

“Indigenous Women of the Indigenous Regional Council of Cauca in the Defense of Water, Ontoecologies, for the Common Good”
Eduardo Erazo Acosta, University of Nariño

Panel 4
Riverine Machines: Maritime Technologies in Critical and Comparative
Perspectives
Chair: Sharon Graf, University of Illinois—Springfield

“At the Water’s Edge: The Rise and Fall of Lumber”
Brianna Patterson, University of West Florida

“From Oceans, Lakes, and Rivers: The Atlantic Heritage of the Great Lakes Lumber Frontier”
John O. Jensen, University of West Florida

“The Consumerization of Alaska’s Rivers”
Mark Rice, Alaska Office of History and Archaeology

10:00 – 10:15 Break
10:15 – 11:45 Breakout Session 4

Panel 5
Confluence and Watersheds: Conceptualizing Inland Maritime History through Diverse Approaches
Chair: Larry Bartlett, Texas Christian University

“American Rivers and the Making of History”
Lincoln Paine, Independent Scholar

“Reimagining the Frontier West through Missouri Steamboat Shipwrecks”
Allison Fields, University of Oklahoma

“Boyton the Bouyant: Captain Paul A. Boyton’s Immersive Excursions in the Mississippi Watershed”
Daniel Lane, Norwich University

“Navigating the Great Loop: Unveiling Invisible Maritime Commerce in the U.S. Inland and Intracoastal Waterways”
Sharon Graf, University of Illinois–Springfield

Panel 6
Promise and Peril: Steamboats on Eastern and Western Rivers
Chair: Michael C. Tuttle, Gray & Pape, Inc.

“Steamboat Disasters: By the Numbers, 1807-1860”
Joshua M. Smith, U.S. Merchant Marine Academy

“People, Profit, and Peril: Steamboats on the Missouri River”
Larry Bartlett, Texas Christian University

“Running Like Clockwork: Packet Sloops, Steamboats, and Competition on the Hudson River, 1800-1835”
Paul Fontenoy, North Carolina Maritime Museum

“Trying to Stay Alive: The Hartford and New York Transportation Company on the Connecticut River”
Sandra Ulbrich, Independent Scholar

11:45 – 12:45 Catered lunch at the hotel
12:45 – 2:15 Breakout Session 5

Panel 7
Currents of Warfare: The Role of Rivers in American Wars from the Civil
War to the Great War
Chair: Paul Fontenoy, North Carolina Maritime Museum

“A Maritime Perspective on the 1861 Confederate Attack on the Union Garrison on Santa Rosa Island, Florida”
William B. Lees, Florida Public Archaeology Network

“The Battle of Johnsonville: Where Cavalry Destroys an Army and a Navy”
Michael C. Tuttle, Gray & Pape, Inc.

“War on the Rivers”
Dwight S. Hughes, Independent Scholar

“Reviving an Abandoned System: World War I and the Inland Waterways Corporation”
Jonathan Quann, Princeton University

Panel 8:
Reimagining the Maritime: Image and Popular Culture in Nineteenth-
Century America
Chair: Penelope Hardy, Xavier University

“The Battle of New Orleans, the Myth of Piracy, and the Transformation of Jean Lafitte”
Virginia W. Lunsford, U.S. Naval Academy

“Horrible Calamity! Awful Affecting Incident! The American Press, the Evolution of the United States Navy, and the 1844 Explosion Aboard USS Princeton”
Margaret Stack, University of Connecticut

“’The Universal Yankee Nation:’ Proslavery Expeditions to South America, 1850-1860”
Michael Verney, Drury University

“Links in the ‘Great Chain:’ U.S. Naval Exploration in South America and Public Discourse, 1851-1861”
Roger Bailey, University of Maryland

2:15 – 2:30 Break
2:30 – 4:00 Breakout Session 6

Roundtable: Teaching the Maritime from the Middle

Moderator: Penelope Hardy, Xavier University
Panelists: James Revell Carr, University of Kentucky
Sharon Graf, University of Illinois—Springfield
Peter Shapinsky, University of Illinois—Springfield

4:00 – 4:15 Break
4:15 – 5:00 NASOH annual business meeting

Wednesday, May 23
9:00 – 10:15 Breakout Session 7

Panel 9
The Importance of the US-Mexico Borderlands during the American Civil War
Chair: Marti Klein, California State University Fullerton

“Civil War History, Hurricanes, and Archaeology of Brazos Santiago, Texas”
Robin Lynn Galloso, Texas A&M University

Brownsville During the American Civil War: Cotton the Middle of an Economic Struggle”
Miguel Gutierrez. SWCA Environmental Consultants

“Port of Matamoros: Trade and Commerce during the American Civil War”
Samantha Bernard, East Carolina University

Panel 10
The U.S. Navy on Coastal and Inland Waters: Three Cases from the Nineteenth Century
Chair: Joshua M. Smith, U.S. Merchant Marine Academy

“‘Liberty of the Seas will be the Happiness of the Earth:’ Robert Fulton’s Writings on Coastal and Inshore Defense”
B.J. Armstrong, U.S. Naval Academy

“Reactions to Joint Navy-Army Operations in the Mississippi River Valley in the Civil War: A Cause of Inter-Service Rivalry”
Thomas Legg, West Chester University

“‘In Gay Battle Array:’ The Mock Battleship Illinois and American Navalism in the Midwest”
Jason W. Smith, Southern Connecticut State University

10:15 – 10:30 Break
10:30 – 11:45 Breakout Session 8

Roundtable: The State of Inland and Coastal Maritime History

Moderator: Michael Chiarappa, Quinnipiac University
Panelists: B.J. Armstrong, U.S. Naval Academy
John O. Jensen, University of West Florida
Lincoln Paine, Independent Scholar

11:45 – 1:00 Catered lunch at the hotel
1:00 – 1:30 Travel to cruise terminal
2:00 – 4:00 Mississippi River cruise/ St. Louis Arch/Museum
4:15 – 4:45 Travel to hotel
6:30 – 9:30 Awards banquet